Navigace
Jak financovat nemovitost?

Jak financovat nemovitost?

Kupujete nemovitost a nemáte dostatečnou hotovost nebo raději vlastní peníze využijete jinde?

Jak chytře financovat koupi nemovitosti? 

Individuálně Vám navrhneme nejvýhodnější řešení financování Vaší nové nemovitosti. 

Koupě nemovitosti je obrovskou finanční zátěží. Jen málo z lidí, kteří si pořizují nové bydlení, mají našetřenou celou částku. Ve většině případů je financování řešeno s pomocí úvěrů. Jaké jsou aktuální možnosti pro financování koupě bytu nebo domu?

Hypoteční úvěr

Nejčastěji zvažovaná možnost financování je hypoteční úvěr. Jde o půjčku poskytovanou oproti zástavě kupované nemovitosti nebo zástavou již vlastněné nemovitosti. Hypoteční úvěr je vždy zajištěn nemovitostí. Pokud si tedy chcete koupit byt či dům, nejčastěji budete ručit právě kupovanou nemovitostí. Aktuálně bohužel není možné vzít si hypotéku ve stoprocentní výši shodnou s cenou nemovitosti. Banky poskytují nejčastěji úvěry do 80 % hodnoty nemovitosti (max 90%), přičemž hodnota je ověřovaná znalcem. V praxi to znamená, že když si chcete koupit nemovitost v hodnotě 5 000 000 Kč, musíte mít naspořeno alespoň 1 000 000Kč (80% LTV).

Alternativu představuje ručení další nemovitostí, která je ve vašem majetku, či v majetku spoludlužníka, což mohou být například rodiče.    Další možností je dofinancování této částky úvěrem ze stavebního spoření (není nutnostní ho mít již založené) nebo jiným úvěrem. 

Výběr správné hypotéky je otázkou mnoha proměnných. Kromě výše úrokové sazby jsou důležité také poplatky a celkové RPSN.  Volte raději menší splátky na delší dobu a samozřejmě neberte hned první nabídku.    

V současné době se neplatí daň z nabytí nemovitosti. 

Před sjednáním hypotéky:

  • si zjistěte, jaké jsou úrokové sazby u jednotlivých nabídek.
  • spočítejte celkovou částku, jakou budete potřebovat.
  • rozmyslete si maximální výši splátek, kterou zvládne váš rodinný rozpočet.
  • promyslete si dobu fixace úrokové sazby.
  • zjistěte, jestli je hodnota nemovitosti dostatečná pro získání vybraného úvěru (odhad nemovitosti).

Stavební spoření

Další variantou, jak financovat pořízení nové nemovitosti, je úvěr ze stavebního spoření. Většinou se tento typ úvěru využívá k dofinancování kupní ceny (20% vlastní zdroje). Většinou je podmínkou mít naspořené 1% z celkové výše úvěru (500 000 Kč = 5 000 Kč). Tyto prostředky můžete vložit na smlouvu stavebního spoření v den jeho založení a okažitě čerpat finanční prostředky z úvěru. Hlavním rozdílem mezi hypotékou a stavebním spořením je, že u stavebního spoření máte dva účty (spořící a úrokový). 

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelským úvěrem nedoporučujeme ani dofinancovat kupní cenu nemovitosti. Spotřebitelský úvěr je totiž zatížen vyšší úrokovou sazbou. Rozhodnout se můžete i pro kombinaci několika úvěrů, což opět nebývá výhodné a ve výsledku přeplatíte mnohem více než v případě hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Státní podpora

Využití státní podpory pro získání bydlení je nabízeno hlavně mladým rodinám. Většinou se jedná o půjčku na bydlení pro mladé rodiny do 36 let až do výše dvou milionů korun. Každý rok jsou však vyčleněny jiné prostředky v rozpočtu, takže pravidelně dochází ke změnám.